piątek, 21 marca 2014

Beatrix Potter - "Powiastki" / WILGAZwierzątka tu, zwierzątka tam. I jeszcze trochę zwierzątek między zwierzątkami. Tak wygląda Bubalkowy raj. Wypożyczyłam jej kiedyś z biblioteki kilka książeczek z Biblioteki Królika Piotrusia (pierwsze wydanie wyd. Siedmioróg, każda historyjka w osobnej książeczce) i przepadła. Do teraz gdy idziemy do biblioteki, zamiast szukać nowych książek, Buba siada na podłodze z jedną z opowiastek Beatrix Potter i czyta sama sobie. Nasza biblioteka posiada jedynie kilka z nich i jako że sama zakochałam się w tych historiach i przepięknych ilustracjach musiałam, no po prostu musiałam…


Można się zaczytać: 23 powiastki, plus 4 jeszcze nie publikowane. Bohaterami  są zwierzątka, mieszkające w społeczeństwie (autorka umieszczała miejsce akcji w okolicach bliskich sobie) mające przeróżne przygody, które w większości są następstwem swych cech charakteru, przekory, ciekawości, czy nawet krnąbrności. Bajeczki nie są tak cukierkowe jak większość współczesnej literatury dziecięcej. Mama będzie przestrzegać Piotrusia, by nie dał zrobić z siebie pasztetu, co stało się udziałem jego ojca, pewna wiewiórka o mały włos nie zostaje zjedzona przez sowę, psy rozbijają cenne jajka kaczki Tekli… Nie trzeba się jednak długo martwić, smutek jest chwilowy, ma za zadanie dać nauczkę, nie jest właściwym sensem więc wszystkie powiastki dobrze się kończą. Bohaterowie są spersonifikowani, ludzcy, lecz zachowują swój zwierzęcy charakter, i postać, a także niektóre cechy właściwe tylko swojemu gatunkowi. Beatrix była bardzo bystrą obserwatorką natury! 
Wydarzenia są opisane w sposób prosty, logiczny i spójny. Nie stanowią problemu w zrozumieniu przesłania (prawie każda bajka ma swoje), a ilustracje po prostu urzekają! Chylę czoła przed autorką, która obdarzona została nie tylko bystrością umysłu, miłością do natury, ale również bardzo lekkim piórem i niezwykłą fantazją.
Bardzo ważna jest zawartość, która nie skupia jedynie historii, lecz również życiorys autorki i okoliczności powstania każdego utworu (uwielbiam!). Zauważmy, że autorka żyła w latach 1866-1943 i niesłabnąca popularność jej twórczości na całym świecie świadczy o potężnym talencie. Żadna recenzja nie odda specyficznego klimatu zawartego na kartach tej księgi. To trzeba przeżyć samemu. Naprawdę warto…

Zapraszam na milion zdjęć...
 

http://sklep.gwfoksal.pl/

Autor:   Beatrix Potter
   Ilustracje:  Beatrix Potter
   Wydawnictwo:  Wilga
   Okładka:  twarda
   Ilość stron:  400
   Format: 200 x 260 mm
      Rok wydania: 2012
Data premiery: 1902
      Cena: około 100zł
7 komentarzy:

 1. Nie czytałam ale wygląda rewelacyjnie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. piękna książka, no ale za taka cenę :-0

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kosmicznie droga, ale jest warta swej ceny. Już tak dawno nie spotkałam się z nota biograficzną i notkami dotyczącymi poszczególnych utworów, ze zapomniałam jak to lubię!

   Usuń
 3. Również nie czytałam, ale z przyjemnością bym się skusiła :)) Tylko te moje dziurawe kieszenie ech;/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie się udało kupić za pół ceny, inaczej też bym nie zaszalała

   Usuń
 4. Ale piękna. Trochę drogo, to fakt, ale wygląda to zjawiskowo.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...