wtorek, 4 lutego 2014

Amanda Eriksson - "Różowe życie", "Inne życie"Polska coraz głębiej sięga do kultury skandynawskiej, co witam z radością, z uwagi na sporą odmienność i duże urozmaicenie, jakie ta tendencja niesie z sobą. Mąż uzależnił się od Jo Nesbo, Larssona,  a ja wypatruję takich oryginalnych bajeczek. Inny styl pisania, inna kolorystyka, inne przesłanie. Warto sięgnąć czasem po odmianę.
   Autor: Amanda Eriksson
   Wydawnictwo:  Ene Due Rabe
   Okładka:   twarda
   Ilość stron:  28
   Format:  19,5x24cm
Rok premiery: 2005
      Rok wydania:  2011
      Cena: 23,90zł

Książeczka opowiada o problemie, jaki staje przed większością mam małych dziewczynek: kolor różowy jest najpiękniejszy na świecie!!!  Co zrobić w sytuacji, gdy pragnienie córeczki okazuje się zbyt kosztowne? Według autorki -nie należy robić nic. Okrutne? Nieprawda! Damy w ten sposób dziecku możliwość poszukania innej drogi dotarcia do celu,  niekoniecznie łatwej, niekoniecznie szybkiej, ale dającej bardzo pożyteczne skutki. Bohaterka książeczki, w momencie gdy błyskawiczna metoda, polegająca na kupieniu różowych rzeczy zawiodła, poszła po rozum do głowy i poprosiła o pomoc dziadka. Główną role w dążeniu do spełnienia marzenia odegrała kreatywność, która była źródłem recyklingu jaki dokonał się na aktualnie używanych i zachomikowanych na strychu rzeczach. W książeczce tej najbardziej zadziwia - tak obce treściom większości książek - postawienie dziecka w roli partnera, pełnowartościowej, równej sobie istoty, do której nie trzeba się schylać, ponieważ znajduje się ona na tym samym poziomie. Dziecko nie ma taryfy ulgowej, dziecka się nie okłamuje, lecz szanuje i po prostu nie przeszkadza w rozwoju, co daje mu solidne postawy asertywności i dbania o swoje potrzeby z uwzględnieniem potrzeb innych ludzi jako równoważnych. Bardzo wartościowa lektura


  Autor: Amanda Eriksson
   Wydawnictwo:  Ene Due Rabe
   Okładka:   twarda
   Ilość stron:  28
   Format:  19,5x24cm
Rok premiery: 2006
      Rok wydania:  2010
      Cena: 19,5zł 

Po "Inne życie" sięgnęłam niedługo po "Różowym życiu" i po prostu przepadłam. Oficjalnie zostałam wielką fanką Amandy Eriksson i żałuję bardzo, że w Polsce póki co dostępne są jedynie trzy tytuły („Czarne życie”  zostawiam na osobny post). W „Innym życiu” poznajemy główną bohaterkę nieco bliżej. Dowiadujemy się, że jej rodzice nie mieszkają razem, że ona sam mieszka przeważnie z mamą, że nie jest zbyt majętna. Bardzo otwarta prezentacja, ale uczyniona z niezwykłą swobodą. Z całej książeczki bije szacunek do dziecka jako osoby i jego potrzeb, zwłaszcza potrzeby samodzielnego poznawania świata i nauki na błędach, czasem bolesnej, lecz najskuteczniejszej i najbardziej naturalnej. Tematem jest zazdrość. Dziewczynka budzi się cala zielona. Szybko wychodzi na jaw powód dziwnej przypadłości (zazdrość o życie kolegi – bogatsze, niby lepsze) i zastosowane lekarstwo: zamiana domów. Obie rodziny całkowicie różnią się od siebie w kwestii materialnej, budowy rodziny, przyzwyczajeń, wystroju domu i zasad w nim panujących. Dziecięce przyzwyczajenia i punkty stanowiące dla niego poczucie bezpieczeństwa okazują się być bardzo silne i uwiadamiają dziecku, że przynależy ono do innego miejsca i nigdzie poza nim nie będzie się czuć tak dobrze i bezpiecznie. Okazuje się również, że w oczach innego malucha ta zwykła mama posiada cechy, na które do tej pory nie zwracała uwagi, a które budzą podziw u osób spoza rodziny. Odnalezienie się w nowym miejscu jest kłopotliwe dla dziewczynki, która sądziła, że będzie tak jak w domu, tylko lepiej, fajniej, więcej. Niestety rzeczywistość okazuje się bezwzględna a uczucie zazdrości o cudze życie zastępuje zazdrość o własną rodzinę i tęsknota za nią. Książeczka jest napisana w bardzo ciekawy sposób, prostym językiem, trafiającym już do bardzo młodego odbiorcy. Najpiękniejsze jest jednak podsumowanie, którego dokonuje główna bohaterka: żegna się z czytelnikiem sformułowaniem: „Moje życie jest najlepsze.” Serdecznie polecam obie książeczki.


10 komentarzy:

 1. bardzo ciekawa książeczka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obie są rewelacyjne. Gdybym dawała punkty, dostałyby max!

   Usuń
 2. ŚWIETNE! PODOBA MI SIĘ!!
  życzę miłego wieczorku i dobrej nocy, oraz zapraszam również do mnie :))

  www.nataliamajmonroe.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie również. Właśnie dostałam cynk od autorki, ze powstała czwarta część.

   Usuń
 3. Ciekawy przekaz, rzadko można się spotkać z takimi tekstami.

  OdpowiedzUsuń
 4. Książeczki dla dzieci a życiowe. Ciekawe podejście.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tam dziecko to taki mały dorosły...

   Usuń
 5. Książeczka wygląda ciekawie. Odnośnie kultury skandynawskiej to właśnie kończę "zamek z piasku, który runął" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mój mąż zasmakował w takiej literaturze. Jeżeli czytasz teraz Millenium, to pewnie przejdziesz później do Mankella i Jo Nesbo. Nie czytałam nic z tego, ale gdy widzę, jak małża to pochłonęło, kusi mnie by spróbować.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...