środa, 13 sierpnia 2014

MAMA I JA... Czyli jak nie robić dziecku krzywdy

Karmelek odsłużył dwa tygodnie zajęć adaptacyjnych w przedszkolu.
O tym JAK BYŁO napisze osobny post, dziś zaś chciałam skupić się na innym zagadnieniu.
Pierwszego dnia, gdy przekazywałam Karmelka „cioci” padło pytanie o picie – czy zabrałam dla niej jakieś.
???
Picie?
Nie ma w tym przedszkolu wody, którą mogą pić dzieci?
Woda leżała w wózku na zewnątrz, wiec odpowiedziałam po chwili zaskoczenia, że owszem mam dla niej wodę, i że zaraz ją przyniosę, na co usłyszałam: „Wodę? Nie, nie trzeba.”
Reakcja znów mnie zaskoczyła: po co pytają o picie, skoro je mają?
Rozwiązanie zagadki:
Rodzice każdego dziecka dają codziennie maluchowi do picia słodzone, sztuczne soki, które potem stoją na wystawce na grzejniku i dzieci mogą podchodzić i pić kiedy chcą. Tak mamusie i tatusiowie dbają, by ich maluszki miały to co najlepsze.
Osiem dni, a każdego z nich wypatrywałam choć jednego głosu rozsądku  w postaci butelki wody na grzejniku, która towarzyszyłaby samotnej wodzie Karmelka.
Niestety nie doczekałam się.
Do dziś marszczę czoło, gdy myślę o tym, że dwadzieścioro dzieci dostaje dzień w dzień potężną dawkę substancji odpowiedzialnej za otyłość,  cukrzycę typu drugiego i kilka innych równie przyjemnych schorzeń.
Butelka wody Karmelka wyróżnia się na tle kolorowych butelek z krzykliwymi naklejkami, kuszącymi maleńkie rączki. Stonowana, błękitna, czysta i krystaliczna. Stworzona po to, by napoić, lecz nie nasycić, by ugasić pragnienie a nie by je rozpalić, by dać dziecku możliwość zabawy bez ciągłego powracania po więcej, by dać mu złudne poczucie chwilowego komfortu.
Zdrowa.
Potrzebna.
Karmelek soczek traktuje jak słodycze – przywozi jej go tata, gdy wraca po kilku dniach nieobecności, czasem dziadziuś – od wielkiego dzwonu, im rzadziej tym lepiej. 
Nie z moich ograniczeń jednak jestem dumna, ale z tego, że ona sama wybiera wodę. Nie mając nawet trzech lat, ma świadomość, że niektóra żywność może mieć negatywny wpływ na jej organizm, że regularne jej spożywanie szkodzi. Taka wiedza, w tym wieku, wcale nie przytłacza. Karmelek otrzymuje odpowiedzi na które jest gotowa i które dla niej są wyczerpujące. Nie bawię się w szczegółowe wyjaśnianie składów napojów i mądre nazwy. Wszystko czego potrzebuje  to wiedza, że picie wody butelkowanej pozbawione jest jakiegokolwiek ryzyka, całkowicie bezpieczne, zdrowe i bardzo korzystne.
W to wierzy jego mama.
I mały Karmelek również.
Ufa mi.
A ja jej nie zawiodę.Mama i ja     Facebook

18 komentarzy:

 1. ja tam dzieci nie będe miał ;p ... ale pracowałem z nimi ^

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wierzę, normalnie mam wielkie oczy. Nasze przedszkole promuje wręcz picie wody. Dla dzieci mają tylko wodę (nie licząc posiłków), organizują konkursy z wodą w tle, dzień wody itp. Dzięki temu dzieciaki poznają to co dobre i zdrowe. Dla mnie to norma i nie pomyślałabym nawet że może być inaczej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dopóki Bubal nie poszedł do przedszkola, też myślałam, że to norma. Na razie chodziła tam tylko osiem dni i jeszcze nie wyczaiłam o co chodzi, czemu tak ulegają rodzicom...

   Usuń
 3. To prawda ze teraz rodzice sami wybierają soki słodzone, ba napoje po prostu dla swoich maluchów.
  Kiedy moje dziewczynki chodziły do zerówki czyli miały ok 5-6 lat był wymóg aby co miesiąc każdy rodzic dostarczał butelkę soku ( takiego do rozcieńczania) i musiał to być sok "z wyższej póki". I ok , nawet mi sie to podobało. Nauczycielka z własnej inicjatywy robiła dzieciom wiadro takiego soku i nie trzeba było a nawet było to zabronione żeby dawać dzieciom coś więcej do picia. Ale oczywiście i tak dzieci przynosiły swoje napoje moja mała też się buntowała - bo Maciuś nosi picie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet to jest zbędne. Picie wody to nie kara, wprost przeciwnie - to inwestycja. nawet takie "psucie" wody sokiem jest zbędne. Podejrzewam, że gdyby zabroniły dzieciom nosić napoje do p-kola, to pojęczałyby maluchy maks 2 dni a potem zgodnie by duldały wodę.

   Usuń
 4. Mnie też to przeraża. Gdy panowała fala upałów notorycznie widziałam na placach zabaw dzieci z butelkami wypełnionymi kolorowymi, sztucznie barwionymi napojami. Moja Anastazja pije głównie wodę i herbaty sypane z dobrych źródeł. Soczek to tak jak u Was - deserek, raz na jakiś czas.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na placach zabaw pojedyncze butle nie robiły na mnie wrażenia, ale zobaczyć taką wystawkę - bezcenne. Ciekawa jestem, czy nie było tak, że dzieci pijące wodę zaczęły nosić te soczki do p-kola, bo wzięły przykład z innych dzieci... To byłoby jeszcze smutniejsze

   Usuń
 5. w przedszkolu mojego dziecka jest zakaz wnoszenia swojego picia na sale .... mają wodę i ją pija oraz kompot czy herbatkę , ale w ciągu dnia to przeważnie woda. a tam gdzie pracuję niestety też dominują kubusie play i inne bardzo kolorowe chemiczne cuda..:/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podejrzewam, ze jeżeli Bubal zacznie się domagać soczków do p-kola nie minie pani dyrektor rozmowa ze mną...

   Usuń
 6. tak to jest bardzo popularne zjawisko niestety. Ja w pierwszych latach szkoły dzieci, przechodziłam przez to samo tylko doszło jeszcze fakt ten że dzieci zaczęły się wstydzić że piją wodę a inne "pyszne" soczki. Ale nie poddawały się i wodę przelewały do butelek po soczkach które gromadziłam po tym jak dostały od rodziny. Teraz już zrozumiały że woda zdrowa to lepszy szpan niż zabarwiona chemikaliami woda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Matko, mam nadzieję, ze Buba też będzie na tyle mądra. Uparta z niej dziewuszka czasem, wiec mam nadzieję, że się nie ugnie. Tyle wygrać, ze zdaje sobie sprawę z tego, że soczki nie są zdrowe.

   Usuń
 7. Często widuję dzieci, które piją wszystko tylko nie wodę... To wina rodziców!

  OdpowiedzUsuń
 8. U nas też króluje woda, czasami tylko jakaś herbatka lub domowy kompocik... Ale dzień w dzień soki? :o

  OdpowiedzUsuń
 9. Zapraszam do udziału w spotkaniu dla blogujących mam w Oświęcimiu!
  Więcej informacji na: http://oswiecim-dla-blogujacych-mam.blogspot.com/
  Pozdrawiam! ;*

  OdpowiedzUsuń
 10. w wodzie potęga :) zostaję na dłużej :*

  OdpowiedzUsuń
 11. To nawet nie są soki tylko napoje sokopodobne... najlepsza woda, soki 100% albo soki przecierowe niesłodzone.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...